İsrail’in Lübnan’a saldırısında 2’si gazeteci 3 kişi hayatını kaybetti

İsrail’in Lübnan’ın güneyine düzenlediği saldırıda ikisi gazeteci olmak üzere üç kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Lübnan resmi ajansı NNA, İsrail ordusunun Teyr Harfa beldesi yakınlarında gazetecilerin bulunduğu noktaya hava saldırısı düzenlediğini aktardı. Saldırıda Al Mayadeen TV kanalının muhabiri Farah Ömer ve kameraman Rabih el Mamari ile bir sivilin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

Al Mayadeen TV Yönetim Kurulu Başkanı Gassan Bin Ceddu da saldırının ardından internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Meslektaşları Ömer ve Mamari’nin öldürülmesinden dolayı derin üzüntü duyduklarını belirten Ceddu, “Al Mayadeen ekibi kesinlikte kasıtlı ve direkt hedef alındı” dedi. Ceddu, İsrail’in saldırılarına rağmen susmayacaklarını ve bölgedeki gelişmeleri önceden olduğu gibi aktarmaya devam edeceklerini söyledi.

İSRAİL ORDUSU: ÜÇ GRUBA HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ

Lübnan’da ikisi gazeteci üç kişinin ölümüyle ilgili İsrail ordusundan henüz bir açıklama yapılmazken, bugün öğlen saatlerinde ordudan yapılan bir başka açıklamada, sınırın Lübnan tarafında silahlı olduğu iddia edilen üç gruba hava saldırısı düzenlendiği belirtilmişti.

AA’nın haberine göre, ordudan yapılan açıklamada, İsrail’e ait hava aracının sınırın Lübnan tarafında ‘silahlı üç grup’ tespit ettiği, hava saldırısıyla bu grupların hedef alındığı belirtilmişti. İsrail uçaklarının da Hizbullah’a ait hedefleri vurduğu ifade edilmişti. Açıklamada ayrıca Lübnan’dan İsrail tarafına havan mermileri atıldığı ve yaralanan olmadığı, İsrail topçularının havan mermilerinin atıldığı noktaları hedef aldığı kaydedilmişti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 77 Hizbullah mensubu ve altı İsrail askeri öldü. İsrail’in Lübnan’a yönelik 8 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarında üçü gazeteci, üçü çocuk toplam 20 sivil hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x