Elon Musk ve X’ten Yeni Hamle: Kripto Paralar Etkilenecek mi?

Elon Musk liderliğindeki sosyal uygulama X’in yeni kullanıcılarından 1 dolar ücret alma planı, kripto projeleri ve kullanıcıları tarafından kullanılan popüler platformdaki bot salgınını caydırmak için çok az şey yapabilir. İşte detaylar…

Elon Musk ve X’in yeni hamlesi ne anlama geliyor?

X, Çarşamba günü Yeni Zelanda ve Filipinler’deki yeni kullanıcılardan yıllık ücret almaya başladı. Şirket, testin “spam’i, platformumuzun manipülasyonunu ve bot faaliyetlerini azaltmaya” yardımcı olabileceğini belirtti. Çünkü herhangi bir yeni kullanıcının gönderme, yanıtlama ve beğenme gibi kritik işlevleri kullanmak için ücretlendirileceğini söyledi. Bununla birlikte, kullanıcıları ücretlendirmeye yönelik önceki çabalar, platformdaki doğrulanmış hesaplar tarafından kimlik avı dolandırıcılığını tamamen önleyememiş gibi duruyor. X’in aylık 8 dolara mal olan ve kullanıcıları mavi tikle ödüllendiren premium hizmetinin kripto odaklı botlar ve dolandırıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı görülüyor.

Bu tür kimlik avı botları, doğrulanmış hesaplar tarafından yapılan gönderilerde her zaman mevcut. Birkaç farklı kripto para gönderisine verilen yanıtlar, mavi tikle doğrulanmış botların, sadece birkaç dakika sonra cüzdanlarının tamamen boşaltıldığını keşfetmek için bağlantıya tıklayan şüphesiz bir kullanıcının dikkatini çekmeyi umarak ticaretlerini yaptıklarını gösteriyor. Kripto güvenlik hizmetlerinde çalışan piyasa gözlemcileri, ücretlendirme bazı botları caydırmaya yardımcı olsa da, diğer önlemlerin bir etki yaratma olasılığının çok daha yüksek olduğuna inanmakta.  Kripto cüzdanı SafePal’ın CEO’su Veronica Wong, konu hakkında şunları söyledi:

Bu yeni program iyi niyetli olsa da, mevcut sorunları çözmek için raporlama önlemlerini geliştirmek daha etkili olabilir. Kullanıcılarımızı korumak için bot ve dolandırıcılık hesaplarını bildiren özel ekip üyelerimiz olmasına rağmen, süreç zaman aldığı ve her zaman yeni X hesapları ortaya çıktığı için bu hiç bitmeyen bir savaş. Kullanıcılar mavi ve altın onay işaretli bot hesaplara karşı hala savunmasız olabilir, çünkü bunlar etkilenmedi ve dolandırıcılık reklamlarını reddetmek için sıkı inceleme bunu azaltmak için daha önemli olacak.

Botların hareketlerini ne önleyebilir?

Bununla birlikte Fong, X’in işletmelere yönelik premium hizmetinin, hesaplara altın bir onay işareti vermesinin “botların ve taklitçilerin kötü niyetli saldırılar gerçekleştirmesini belirgin şekilde zorlaştırdığını” belirtti. Bu arada, bazı kripto fonları Blockchain kullanmanın kapsamlı bot tehdidini bastırabileceğini söylüyor. DFG Kurucusu ve CEO’su James Wo, şunları söyledi:

Yaygın bot sorunu, sektörün itibarına uzun bir şüphe gölgesi düşüren zorlu bir meydan okuma olarak duruyor. Bu dolandırıcılıklardan elde edilen haksız kazançlar, ilgili tüm masraflardan önemli ölçüde daha ağır basmaktadır. Bu sorunu sadece 1 dolarlık bir yıllık ücretle bastırma girişimleri, kararlı gruplar karşısında yetersiz kalıyor. Çözüm olarak, Web2 platformlarının bot sorunuyla etkili bir şekilde başa çıkmak için Kişilik Kanıtı ve Merkezi Olmayan Kimlik (DID) yöntemlerini uygulamayı düşünmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x