Cumhuriyetin 100’üncü Yılında ‘Cumhurbaşkanlığı 29 Ekim Resepsiyonunun’ Yapılmayacağı İddia Edildi!

TRT, Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarının Gazze’de yaşanan olaylar nedeniyle iptal edildiğini açıklamıştı. Gazeteci Hilal Köylü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez Cumhuriyet Bayramı’nda özel resepsiyon düzenlemeyeceğini iddia etti. Sebep olarak ise Gazze’nin bombardıman altında olması gösterildi.

Kaynak: https://serbestiyet.com/haberler/cumh…

Cumhuriyetimizin ilanının tam 100. yılı!

29 Ekim’in 100. yılının büyük bir heyecan ve coşku ile kutlanmasını beklerken, kutlamaların birer birer iptal edilmesiyle karşı karşıya kaldık. İlk olarak TRT, Cumhuriyetin 100. yılına özel düzenlenecek etkinlikleri iptal ettiğini açıklamıştı.

“Gazze’de yaşanan insanlık dramı nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.”

TRT tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verilmişti;“TRT, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenleyeceği ve tüm hazırlıkları biten eğlence odaklı konser ve gösterileri, Gazze’de yaşanan endişe verici insanlık dramı nedeniyle ileri bir tarihe erteledi.’

Gazeteci Hilal Köylü ise Cumhurbaşkanlığı’nın 29 Ekim resepsiyonunu iptal ettiğini iddia etti.

25 Ekim tarihli yazısında Hilal Köylü, her yıl 29 Ekim’de düzenlenen kutlamaların Cumhuriyet’in 100. yılında yapılmayacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşa ediline dek Çankaya Köşkü’nde yapılan bu resepsiyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından iptal edildiğini belirtti.

Gazeteci Köylü, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 29 ekim programını da açıkladı.

28 Ekim’de AK Parti’nin düzenleyeceği  “Büyük Filistin” mitinginin ardından ‘son dakika’ değişikliği olmazsa Erdoğan’ın programının aşağıdaki gibi olduğu belirtildi;

29 Ekim 2023

  • 11.00 – Anıtkabir’i Ziyaret

  • 12.30 – 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tebriklerini Kabul (Cumhurbaşkanlığı Külliyesi)

  • 17.00 – Donanma ve Türk Hava Kuvvetleri (Boğaz)

  • 19.23 – Sayın Cumhurbaşkanımızın Bayram Tebriğinin Yayınlanması

“Cumhurbaşkanımız uygun bir tarihte resepsiyon düzenlemek istiyor.”

Köylü, yazısında aynı zamanda kulis bilgilerine de yer veriyor. Kasım’da bir resepsiyon düzenlenip düzenlenmeyeceği bilgisine ise Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Kasım, Atatürk’ün ölüm yıldönümü ama cumhurbaşkanımız uygun bir tarihte resepsiyon düzenlemek istiyor’ cevabının verildiğini belirtiyor. 

Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarının iptal edilmesine yönelik muhalefetten itiraz gelse de Cumhurbaşkanlığı “Kutlamalar, Gazze bombardımanından ötürü ertelenmiştir. Ertelemenin 29 Ekim’i aşağı çekmekle ilgisi yok. Yeri gelecek resepsiyon da yapılacak” cevabını verdiği iddia ediliyor.

“Cumhuriyet’in 100.yılının Türkiye Yüzyılı’na yaraşacak şekilde coşkuyla kutlanması amacıyla yurt genelinde ve yurt dışında çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhuriyet kutlamalarının iptal edildiği haberlere yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Başkanlık, 100. yıla özel İstanbul Boğazı’nda 2023 drone ve havai fişek ile görsel şov yapmaya hazırlanıyor. Öte yandan birçok tarihi mekanda 100. yıl marşının çalınması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x