Senato’da teröristleri ağırlayan Fransa’dan skandal savunma: Hükümeti bağlamıyor

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, geçtiğimiz hafta senatoda terör örgütü PKK’nin Suriye uzantısı YPG ile kadın kolları YPJ mensuplarını ağırlanarak onur madalyasıyla ödüllendirilmesinin hükümeti bağlamadığını iddia etti.

KUVVETLER AYRILIĞINI GEREKÇE GÖSTEREREK GEÇİŞTİRDİ

Legendre, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ve bunun kadın kolları YPJ mensuplarının geçen hafta Fransa Senatosunda ağırlanması ve madalya verilmesine ilişkin sorusunu, “kuvvetler ayrılığını” gerekçe göstererek geçiştirdi. 

‘YPG/PKK SAHADA DEAŞ’A KARŞI KARARLI BİR MÜCADELE SERGİLİYOR’

“Senato takvimine bağımsız olarak karar veriyor.” ifadesini kullanan Legendre, terör örgütü YPG/PKK’nın sahada DEAŞ’a karşı kararlı bir mücadele sergilediğini ileri sürdü.

Legendre, Avrupa Birliği (AB) terör listesinde yer alan PKK konusunda Fransa’nın Türkiye ile işbirliğinin devam ettiğini söyledi.

‘KONU HAKKINDA SÖYLEYECEK DAHA FAZLA SÖZÜM YOK’

Legendre, “Terör örgütleri PKK ve YPG arasındaki bağın aynı zamanda bu iki örgütün sözde ‘yöneticilerinin’ PKK bünyesinde kanlı terör eylemleri gerçekleştirdiğinin bilindiğini” söylemesi üzerine bakanlık sözcüsü, Paris hükümetinin PKK ve YPG’yi farklı değerlendirdiğini ve konu hakkında daha fazla söyleyecek sözü olmadığını kaydetti.

Legendre, muhabirin “Bir terör örgütünün aynı kadroları muhafaza ederek, isim ve ülke değiştirmesi halinde Fransa tarafından terör örgütü olarak tanınıp tanınmayacağına” ilişkin sorusunu da “Varsayımsal sorulara prensip olarak cevap vermiyorum.” cevabını vererek geçiştirdi.

TÜRKİYE, SENATODAKİ SKANDALI KINAYARAK NOTA VERMİŞTİ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ile kadın kolları YPJ mensuplarının Fransa Senatosunda ağırlanmaları ve “onur madalyasıyla ödüllendirilmeleri” üzerine Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu bakanlığa çağırmış, bunun Türkiye tarafından kabul edilmediğini ve bu olayın sert bir şekilde kınandığını açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir