Microsoft için iyi, Sony için kötü haber!

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) bulgularını gözden geçirdi ve birleşmenin konsol alanında rekabeti önemli ölçüde azaltmayacağını belirledi. Kanıtlar aynı kalsa da bekçi, Microsoft’un Call of Duty gibi serilere sahip olmasının Sony’nin PlayStation sistemleriyle rekabet etme yeteneğini “maddi olarak etkilemeyeceğini” tespit etti. CMA, Microsoft’un PlayStation’ın cazibesini “azaltabileceğini” söylüyor, ancak Sony’nin platformu, hasarın sınırlı kalacağı kadar güçlü bir kataloğa sahip.

Kurum ayrıca, Microsoft’un Call of Duty‘nin PlayStation kitlesini devre dışı bırakmanın fayda sağlayabileceği görüşünü yeniden gözden geçirdi. CMA’ya göre daha yeni Microsoft verileri, şirketin oyun serisini yalnızca Xbox’a özel hale getirerek veya özel avantajlar sunarak “herhangi bir makul senaryoda” önemli kayıplar yaşayabileceğini gösteriyor. Başka bir deyişle, bu stratejinin işe yaraması için yeterli sayıda oyuncu PlayStation‘dan Xbox’a geçmeyeceği öngörülüyor.

Microsoft için iyi, Sony için kötü haber!

CMA, güncellenen bulguların bulut oyun hizmetleri hakkındaki endişelerini değiştirmediğini açıkça ortaya koyuyor. Şubat ayında düzenleyici kurum, Microsoft’un dünya çapındaki bulut oyun pazarının %70’ini temsil ettiğini ve Activision Blizzard satın alımını tamamlamanın, pahalı bir konsol veya PC’yi karşılayamayan oyunculara zarar verebileceğini söylemişti.

Activision Blizzard, Engadget’e yaptığı açıklamada, CMA’nın artık konsol pazarına ilişkin “gelişmiş bir kavrayışa” sahip olduğunu ve Microsoft’un kalan sorunlar için zaten çözümlere sahip olduğunu söylüyor. Activision, Sony’nin yalnızca satın alma işlemine itiraz ederek “hakimiyetini korumaya” çalıştığını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir