Alanyaspor maçında Jorge Jesus’a çıkan kırmızı kart doğru mu? Fenerbahçe’nin iptal edilen golü ve penaltı kararlarını yorumladı

Spor Toto Süper Lig’in 26’ncı haftasında Alanyaspor, Fenerbahçe’yi konuk etti. Heyecan dolu karşılaşmada Mete Kalkavan düdük çaldı. Mete Kalkavan’ın yardımcılıklarını Aleks Taşçıoğlu ile Candaş Elbil üstlendi. Müsabakada VAR hakemi olarak Hakan Ceylan, AVAR’da ise Volkan Bayarslan yer aldı.

Alanyaspor – Fenerbahçe maçının tartışmalı kararlarını eski hakemler değerlendirdi. Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Seçim Demirel, beIN Trio’da çarpıcı ifadeler kullandı. Mete Kalkavan’ın verdiği penaltı kararları, ofsayt çizgileri ve Jorge Jesus’a gösterilen kırmızı kart maçın öne çıkan kararları oldu.

İşte kritik maçın tartışmalı kararları hakkında yapılan yorumlar…

“Furkan Bayır’ın Enner Valencia’ya ilk dakikada müdahalesinde kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Ayağa bir müdahale var. Hekem burada uyarsa, sonraki faullerin önüne geçebilirdi.

Bülent Yıldırım: Hakem doğal olarak pozisyonu izliyor. Maç öncesi hakemlerin bunları konuşması lazım. Mete Kalkavan burada çok sert bir uyarı yapmalıydı. Bunu yapmadığınızda devamı geliyor.

Deniz Çoban: Maçın hikayesi burada başladı. Mete Kalkavan devreye girse, maç daha farklı olurdu.

“Alanyaspor’un golünde ofsayt var mı?”

Seçim Demirel: Maçı izlerken de ofsayt olmadığını gördüm. VAR doğru şekilde devreye girdi.

Bülent Yıldırım: İki yardımcı hakem de çok formsuzdu. Mete Kalkavan da konuşulanlardan etkilenmiş. VAR doğru bir açıdan çizdi, yardımcının bayrağı dışında sorun yok.

Deniz Çoban: VAR odasının sesi sanırım kulaklığa yüksek geliyor. Mete Kalkavan işaret yapmadan, Efecan Kara sevindi. VAR çizgisinden sonra söyleyecek bir şeyim yok.

“Osayi Sameul’e çıkan sarı kart doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Mete Kalkavan pozisyona uzak, ekibine muhtaç. Eli önce kırmızı kart olduğu cebe gitti. Hakem bunu sağlıklı görmedi. Kenardan yardım edilmesi lazım. VAR neden müdahil olmadı? Hakemin ‘Bence kırmızı değil’ deme şansı yok, görmemiş. Bu kadar şüpheli durumda VAR neden dahil olmaz? Konyaspor – Galatasaray maçında da olunmadı. Ryan Donk – Nicolo Zaniolo pozisyonda da yeterli açı yoktu. Galatasaray – Kasımpaşa maçının hakemini (Hakan Ceylan) o gün evinden çağırıp VAR’a atıyorsunuz, bugün bu maça atıyorsunuz. Neden bu baskıyı hakemler üzerinde yaratıyorsunuz? Bu maça Hakan Ceylan atanmazdı? Bu pozisyonda sarı doğru değil, kırmızı olmalıydı.

Deniz Çoban: 28 tane VAR hakemi var, neden Galatasaray – Kasımpaşa, İstanbulspor – Sivasspor ve Alanyaspor – Fenerbahçe maçlarına bu kadar kısa sürede Hakan Ceylan’ı veriyorsunuz? Mete Kalkavan geçen hafta Başakşehir – Beşiktaş maçını yönetti, kırmızı vermedi, Serkan Tokat uyardı ve verdi. Demek Serkan Tokat doğru yaptı, sen maç verdin! Ama Mete Kalkavan’a da maç verdin! Bu hiçbir ülkede olmaz. Kırık not alan hakeme maç veriyorsun, diğerleri ‘Bana neden maç verilmiyor?’ diyor. Bütün şimşekleri üzerinize çekiyorsunuz, bu neden yapılır? Mete Kalkavan yardım dileniyor Aleks Taşçıoğlu’ndan birinden sarı uyarısı geldi, kimden geldi bilmiyorum. Net kırmızı olmalıydı.

Seçim Demirel: Yoruma açık durum yok. Hakem görmedi. Elini arka cebine kırmızı için götürüyor. Kırmızı çıkaracakken, son anda fikri değişiyor. Sonradan kim, ne dedi, neden kararı değişti; bilemiyorum. Kırmızı çıkmalıydı.

“Candeias’ın Rossi’ye müdahalesine kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Sarı çıkmalıydı.

Bülent Yıldırım: Sarı gerekliydi.

Deniz Çoban: Sarı olmalıydı.

“30. dakikada Furkan’ın Valencia’ya müdahalesinde sarı kart çıkmalı mıydı?”

Seçim Demirel: Sarı.

Bülent Yıldırım: Sarı.

Deniz Çoban: Sarı.

“Rossi’nin sayılmayan golünde ofsayt var mı?”

Seçim Demirel: Çizgi kafaları karıştırdı. Çizgi kamerasından bu çizgi çekilse, çok daha net bir yorum yapabilirdik.

Bülent Yıldırım: Günahıyla, sevabıyla VAR’a ait bir karar.

Deniz Çoban: Bu teknoloji satın alınmış, söyleyecek bir şey yok.

“45+8’de Furkan’a çıkan sarı doğru?”

Seçim Demirel: Sarı kart.

Bülent Yıldırım: Net bir sarı.

Deniz Çoban: İlk anda sarı çıksa, burada kırmızı olacaktı.

“45+10’da Furkan’ın Valencia müdahalesinde kart gerekli miydi?”

Seçim Demirel: Faul vermeliydi.

Bülent Yıldırım: Faul vermeliydi.

Deniz Çoban: Faul vermeliydi.

“Osayi Samuel’in yerde kaldığı pozisyona penaltı çalınması doğru mu?

Seçim Demirel: Penaltı.

Bülent Yıldırım: Net penaltı.

Deniz Çoban: Tartışmasız. penaltı.

“Furkan’ın Ferdi’ye müdahalesinde faul ve sarı kart var mı?”

Seçim Demirel: Çok açık, sarı kart.

Bülent Yıldırım: Faul ve sarı kart.

Deniz Çoban: Mete Kalkavan, Osayi’nin pozisyonuna içeride kırmızı dedi. Burada net bir ikinci sarı olmalıydı, yorumu yok.

“Jorge Jesus’un atılması doğru mu?”

Seçim Demirel: Jorge Jesus doğal olarak çok sinirlendi, sahanın içine girdi. Çatışmacı hareketlerde bulundu. Kadın hakemleri, dördüncü hakem olarak göstermelik vermek doğru değil. Kadın hakemleri destekliyorum ama onları önce alt liglerde görevlendirmek ve geliştirmek lazım. Neslihan Muratdağı bu maçta dördüncü hakemlik yerine. 2. Lig’de orta hakem olmak ister bence. Çok zorlandı, itirazlarda sıkıntılar yaşadı. Jesus’un atılması doğru.

Bülent Yıldırım: Furkan’ın Ferdi’ye müdahalesinin devam ettirilmesi görüldü ve tepkiye neden oldu. Oyun kuralları net, burada çatışmacı bir tepki var. Üzgünüm ama kırmızı kart doğru.

Deniz Çoban: Kırmızı doğru karar.

“Furkan’ın Valencia’ya müdahalesinde penaltı doğru mu, kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Net bir penaltı, VAR müdahalesi de doğru. Sunduğu açılar yanlış ama hakem doğru bir karar verdi. Sarı karta gerek yok.

Bülent Yıldırım: Sadece penaltı olmalı, karta gerek yok. Penaltı doğru.

Deniz Çoban: Doğru penaltı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir